•❤ஜ بهار زندگی ஜ❤•
نویسندگان
امکانات وب
https://t.me/sweet_home_shoppingg

دانلود آهنگ جدید

لینک دوستان
پیوندهای روزانه

با وظایف ملائکه آشنا شویم !


در بـیـن مـلائکـه الله ، چهار ملک وجود دارند که در پیشگاه قرب خاصی دارند و در لسان حکما و فلاسفه الهی از آن‌ها تعبیر به رئوس ملائکه می‌شود، آن‌ها عبارتاند از: جـبـرئیـل ، مـیـکـائیـل ، اسـرافـیـل و عـزرائیـل .جبرئیل فرشته‌ای است که وحی الهی را به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آ له ) می‌رساند. او مـلک مـقـرب خـدا و بزرگ‌تر از جمیع فرشتگان که علم حضرت حق در او تـجـلی می‌کند و از او در طـریـقـه وحـی بـه فـرشـتـگـان پایین‌تر و کوچک‌تر - که تعدادشان بسیار است - تجلی و ظهور می‌کند و از آن‌ها بر پیامبر (صلی الله علیه و آ له ) تجلی می‌یابد. جبرئیل یکی از چهار فرشته مقرب بلکه برترین آن‌ها است ؛ زیرا رسول خدا (صلی الله علیه و آ له ) فرماید: آیا شما را به برترین فرشتگان جبرئیل خبر بدهم ؟

در روایـات و اخـبـار بـا ایـن چـهار ملک مقرب معروف ، به صراحت اشاره شده است . از جمله روایـتـی از رسـول گـرامـی اسـلام (صلی الله علیه و آ له ) وارد است که فرمود ان الله تـبـارک و تـعـالی اخـتـار مـن کـل شـی ء اربـعـه ، و اخـتـار مـن المـلائکـه جـبـرئیـل و مـیـکـائیـل اسـرافـیـل و مـلک المـوت ؛ خـداونـد مـتـعـال از هـر چـیـزی چـهـار تـا را اخـتـیـار و انـتـخـاب فـرمـوده و از فـرشـتـگـان نـیـز جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و ملک الموت (عزرائیل ) را اختیار کرده است .
جـبـرئیـل فـرشـتـه عـلم و مـتـوجـه سـازنـده مـجـردات ، کـه بـه فـهـم و تـعـقـل ادراک می‌کنند. مـیـکـائیـل فـرشـتـه ارزاق اسـت . اسـرافـیـل فـرشته زنده گردانیدن است و عزرائیل فرشته میراندن و ترقی دهنده مواد از صور پایین‌تر به کامل‌تر است . سایر فرشتگان تحت ریاست این چهار فرشته‌اند.

یـکـی از رئوس چهارگانه مـلائکـه ، مـیـکـائیـل اسـت و قـرآن مـجـیـد در سـوره بـقـره آیـه 98 از مـیـکـائیـل به عنوان میکال یاد فرمود- و دشمنی با او را در ردیف دشمنی به خدا و ملائکه و انبیا قرار داده و دشمن او را متهم به کفر است :من کان عدو الله و ملائکه و رسله و جـبـرئیـل و مـیـکـال فـان الله عـدو للکـافـریـن میکائیل موکل لرزاق موجودات بوده و اعوان و یارانی نیز در جمع عالم داردرئیسی در میان فرشتگان


هـر چـنـد بـه طـور یـقین نمی‌توان گفت که بین چهار ملک معروف ، جامع و رئیسی هست ، اما شـایـد تـا ایـن مـقـدار بـتـوان گـفـت کـه اگـر رئیـس بـیـن ایـشـان بـاشـد، جـبـرئیـل اسـت و حـدیـثـی وارد اسـت کـه امـیـر المـومـنـیـن (علیه‌السلام ) از رسـول خـدا (صـلی الله عـلیـه و آ له ) سـوال کـرد: انـت افـضـل ام جـبـرئیـل ؟ شـمـا بـرتـریـد یـا جبرئیل . آن گاه حضرت تفصیلاً سر برتری خویش و اولیای الهی را بیان می‌دارد.

فرشته ها چهار تا رئیس دارن :اولی حضرت اسرافیله که بزرگترین و مهمترینشونه . حضرت اسرافیل ماموره تا روز قیامت رو برپا کنه .

دومی حضرت عزرائیله که از طرف خدا ماموره بنده های خدا رو از این دنیای کوچیک به دنیای بزرگ آخرت ببره .سومی حضرت جبرائیله که پیامهای خدا رو به بندگان برگزیده خدا می ده و با پیامبران ارتباط داره .چهارمی هم حضرت میکائیله که روزی خلایق رو بهشون می رسونه و مسئول  بعضی کارهای دیگه است .

همه این فرشته های بزرگ و مقرب ،گوش به فرمان خدا هستند و هر کدومشون میلیونها و میلیاردها فرشته زیر دست خودشون دارن که به فرمان اونها کار می کنن .

فرشته ها با اینکه خیلی زیادن توی دنیا دیده نمی شن .اما به محض اینکه  آدم به جهان آخرت منتقل بشه از همون لحظه اول می تونه فرشته ها رو ببینه و باهاشون حرف بزنه .بعضی از حرفهایی که آدمها با فرشته ها بعد از مرگ می زنن توی قرآن نوشته شده، اگه توی ترجمه ی قرآن دقت کنید، می بینید .

فرشته ها همه جای دنیا هستند و خیلی خیلی زیادن .پیامبر خدا فرمودن هیچ موجودی تعدادش به فرشته ها نمی رسه .(تفسیر نور الثقلین ،ج 4،ص 31)

هر کاری که توی دنیا انجام میشه توسط فرشته ها انجام میشه .مثلا شاید برای هر یه قطره بارون یه فرشته مامور آوردنش روی زمین باشه .

بعضی فرشته ها هم دائم همراه ما هستن مثل دوتا فرشته ای که روی شونه راست و چپ ما هستن .یکی شون کارهای خوب و یکی شون خدایی نکرده ، کارهای بد ما رو می نویسن .

بعضی فرشته ها هم هستند که برکت ها و رحمت ها و هدیه های الهی رو از آسمون برای بنده های خوب خدا می یارن .شب قدر ،این فرشته ها مثل یه لشکر عظیم ،دسته دسته و گروه گروه می یان رو زمین .انقد می یان که دیگه جا نباشه .(تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر سلام هی حتی مطلع الفجر) شب قدر خیلی شب عظیمیه اگه کسی می تونست ببینه که شب قدر، بین زمین و آسمون چه خبره ،یه لحظه هم خوابش نمی برد .

درباره فرشته ها چی می دونید

فرشته ها وقتی میان خوبی های زیادی هم با خودشون می یارن .خیلی از خوبیهاشون عمومیه و گیر همه می یاد مثل اینکه هوای آلوده به گناه رو تمیز می کنن .به خاطر همین دعا، تو شب قدر راحت می ره بالا و مستجاب می شه .آخه آسمونش خیلی تمیزه .از بین بردن گناهان هم توی شب قدر خیلی راحته .تازه، اولیای خدا مثل پنج تن آل عبا و بلکه خود آقا امام زمان هم توی شب قدر به ما گناهکارها محبت بیشتری می کنن. دیگه آدم خیلی باید دست و پا چلفتی باشه که توی یه همچین شبی نتونه بار خودشو ببندهدرباره وبلاگ

بنام خدایی که هرچه داریم ازاوست
وهرچه نداریم به مصلحت اوست.
من هم مثل شما وجود خود را
ازهستی بخش جهان مدیونم،من
عاشق زیبایی ها وهرآنچه خداوند
آفریده هستم،زیراهرآنچه ازمحبوب
باشد زیباست .دراینجـا آمــده ام
تاباهموطنان فهیمم بیشتر آشنا شویم
و صحبت هایی بی ریـا و نشاءت
گرفته ازدلمان وازخودمان داشته باشیم
درب خانه مان به روی همه ی شما
عزیزان بـازاست و منتظرنـگاه های
زیبای شما هستیم امیدوارمــــــ
دوستای خوبی واسه هم باشیم.
درضمن میخوام به دوستان
عزیزعرض کنم که تمام چیزهایی
که دروبلاگم مشاهده میکنیــــد
غیر از (صفحات جانبی واحادیثها)
تمام دلنوشته ها و شعر و دکلمه ها جز اونایی
که نام خودم زیرش قید نشده همه وهمه از بنده میباشد
امیدوارم لذت ببریـــــــد
نظرهم یادتون نره ان شاءالله همیشه برقرارباشید.
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات